Jak skutecznie zastąpić syntetyczne polimery w produktach kosmetycznych?- OQEMA Polska

  • PL
  • EN

Jak skutecznie zastąpić syntetyczne polimery w produktach kosmetycznych?

Szanowni Państwo,
16 stycznia 2018 r. Komisja UE przyjęła "Europejska strategia na rzecz tworzyw sztucznych w gospodarce o obiegu zamkniętym". Jest to inicjatywa mająca na celu ochronę środowiska, zwłaszcza morskiego, przed zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi i ich pozostałościami, czy to w skali makro, czy mikro. Komisja Europejska dąży do osiągnięcia różnych celów w zakresie ograniczenia zużycia tworzyw sztucznych w wielu sektorach przemysłu do 2030 r.

Nawet w produktach kosmetycznych całkowite zastąpienie mikrodrobin plastiku materiałami biodegradowalnymi jest konieczne i wykonalne, nie tylko w celu przestrzegania prawa i żądań konsumentów, ale przede wszystkim w celu ochrony środowiska.

Wyprzedzając obrady legislacyjne, zgodnie ze swoją misją, MAYCOS ITALIANA od początku swojego istnienia koncentruje swoją działalność badawczą na kosmetykach, surowcach pochodzenia roślinnego opartych na zrównoważonym rozwoju, aby zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko i zastąpić produkty syntetyczne.

Z tego powodu MAYCOS wprowadził już o swojego portfolio naturalne i wysoce wydajne produkty, które w swojej funkcjonalności mogą zastąpić syntetyczne polimery w obszarach:

COCO SOL CRYSTAL® - solubilizator, w 100% pochodzenia naturalnego, zastępujący PEG-40 Hydrogenated Castor Oil.

BIOMER® - Środek żelujący pochodzenia naturalnego, skutecznie zastępujący carbomery w żelach kosmetycznych.

OPACREAM® - to naturalny środek zmętniający, który pozwala uzyskać środek powierzchniowo-czynny o mlecznym wyglądzie.

Ekologiczne alternatywy Maycos zastępujące syntetyczne polimery w kosmetykach

Jedna z najbardziej cenionych zalet tworzywa sztucznego, a mianowicie fakt, że jest on odporny przez długi czas na działanie czynników atmosferycznych i mikroorganizmów, warunkowała jednak na przestrzeni lat akumulację tych syntetycznych polimerów w środowisku lądowym i morskim, u zwierząt i wreszcie w ludziach.

16 stycznia 2018 r. Komisja Europejska przyjęła ?Europejską strategię tworzyw sztucznych w gospodarce o obiegu zamkniętym?, inicjatywę na rzecz ochrony środowiska, zwłaszcza morskiego, przed zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi i ich pozostałościami w skali makro i mikro:

UE Komisja dąży do osiągnięcia różnych celów w zakresie ograniczenia stosowania tworzyw sztucznych w różnych sektorach przemysłu do 2030 r. Nawet w produktach kosmetycznych całkowite zastąpienie mikrodrobin plastiku materiałami biodegradowalnymi jest konieczne i wykonalne, nie tylko w celu przestrzegania prawa i żądań konsumentów, ale także w celu ochrony środowiska.

Wyprzedzając obrady legislacyjne, zgodnie ze swoją misją, MAYCOS ITALIANA od początku swojego istnienia postanowiła skoncentrować swoją działalność badawczą w zakresie kosmetyków na surowcach ekologicznych i pochodzących ze źródeł roślinnych, aby zmniejszyć wpływ na środowisko i zastąpić produkty syntetyczne, które są obecnie szeroko stosowane na rynku kosmetyczny.

Z tego powodu MAYCOS siada w swoim portfolio naturalne i wysoce wydajne produkty, które w swojej funkcjonalności mogą zastąpić syntetyczne polimery w obszarach:

  • Produkty matujące
  • Rozpuszczalniki
  • Żelikanty

Od ponad 150 lat ludzkość używa plastiku w życiu codziennym: z definicji ?plastik? jest syntetycznym polimerem wytwarzanym przez człowieka, a samo słowo wywodzi się od łacińskiego plastelusa ?dotyczący modelowania?. Przez lata człowiekowi udało się stworzyć i modelować różne rodzaje polimerów plastikowych do bardzo różnych zastosowań (pojemniki, opakowania, artykuły jednorazowego użytku), a także w różnych dziedzinach, od żywności po kosmetykę. Jedna z najbardziej cenionych zalet tworzywa sztucznego, a mianowicie fakt, że jest on odporny przez długi czas na działanie elementów atmosferycznych i mikroorganizmów, zdeterminowała jednak na przestrzeni lat akumulację tych syntetycznych polimerów w środowisku lądowym i morskim, u zwierząt i wreszcie w ludziach.

16 stycznia 2018 roku Komisja Europejska przyjęła ?Europejską strategię tworzyw sztucznych w gospodarce o obiegu zamkniętym?, inicjatywę mającą na celu ochronę środowiska, zwłaszcza morskiego, przed zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi i ich pozostałościami, zarówno w skali makro, jak i mikro. Komisja Europejska dąży do osiągnięcia różnych celów związanych ze zmniejszeniem zużycia tworzyw sztucznych w różnych sektorach przemysłu do 2030 r. Szacuje się, że każdego roku do środowiska trafia około 42 000 ton mikrodrobin plastiku. Jeśli chodzi o kosmetyki, obecnie istnieje już kilka przepisów krajowych (mniej lub bardziej surowych), które dotyczą głównie plastikowych mikrosfer, cząstek syntetycznych polimerów stosowanych do złuszczania i oczyszczania kosmetyków spłukiwanych.

W związku z dobrowolnym porozumieniem ze strony europejskiego przemysłu kosmetycznego, te mikrosfery zostały już praktycznie wycofane z Europy i zastąpione naturalnymi materiałami ściernymi. Na poziomie prawa europejskiego nadal nie ma ograniczeń prawnych, ale na początku 2020 r. Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) opublikowała propozycję ograniczenia dla mikrodrobin plastiku, a Komitet Analiz Społeczno-Ekonomicznych (SEAC) wydał opinię w sprawie ograniczenia tego ostatniego. Ograniczenie, które skutecznie zakazałoby stosowania mikrodrobin plastiku w takich produktach.

powrót »

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na zapis lub odczyt plików cookie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

Informujemy, że Administratorem Danych Osobowych jest OQEMA Sp. z o.o. –z siedzibą w Ozorkowie (95-035), ul. Łęczycka 3a. Dobrowolnie podane dane osobowe będą przetwarzane w celu marketingu produktów i usług firmy OQEMA Sp. z o.o. oraz prowadzenia korespondencji. Zebrane dane będą przechowywane do chwili realizacji zadania. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści podanych danych, do ich poprawiania oraz prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.

Akceptuję