Karagen- OQEMA Polska

  • PL
  • EN

Karagen

Karagen to naturalnie występujący węglowodan, który jest pozyskiwany z czerwonych wodorostów morskich. Karagne ma szczególnie duże zastosowanie w przemyśle spożywczym. Może on występować jako zagęstnik, stabilizator lub substancja żelująca. Karagen ma przypisany numer E407.

Karagen jako dodatek do żywności

Karagen jako dodatek do żywności można znaleźć w przetworach mlecznych, w mięsie, wędlinach oraz w przetworach owocowych.

Karageny firmy Gelymar

W ofercie OQEMA znajdują się karageny firmy Gelymar. Odpowiednie przygotowanie produktów z surowca umożliwia otrzymywanie nieskończonej ilości produktów o różnorodnych funkcjach oraz właściwościach. Produkcja karagenów odbywa się w Chile oraz Malezji.

W ofercie firmy OQEMA znajdują się wszystkie typy karagenów:

  • Karagen Kappa I
  • Karagen Kappa II
  • Karagen Lota
  • Karagen Lambda

Typy karagenów

Typ karagenu Siła żelu Zapobieganie synerezie Lepkość Elastyczność rozpuszczalność Temp uwodnienia stabilność w mleku
Karagen Kappa I bardzo wysoka bardzo wysoka niska umiarkowana niska 75°C umiarkowana
Karagen Kappa II wysoka wysoka umiarkowana wysoka umiarkowana 70°C bardzo wysoka
Karagen Iota umiarkowana umiarkowana wysoka bardzo wysoka wysoka 55°C umiarkowana
Karagen Lambda niska niska bardzo wysoka brak bardzo wysoka na zimno niska
powrót »

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na zapis lub odczyt plików cookie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

Informujemy, że Administratorem Danych Osobowych jest OQEMA Sp. z o.o. –z siedzibą w Ozorkowie (95-035), ul. Łęczycka 3a. Dobrowolnie podane dane osobowe będą przetwarzane w celu marketingu produktów i usług firmy OQEMA Sp. z o.o. oraz prowadzenia korespondencji. Zebrane dane będą przechowywane do chwili realizacji zadania. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści podanych danych, do ich poprawiania oraz prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.

Akceptuję