Kolagen rybi - charakterystyka i zastosowanie- OQEMA Polska

  • PL
  • EN

Kolagen rybi - charakterystyka i zastosowanie

Kolagen rybi - charakterystyka i zastosowanieKolagen rybi to białko o strukturze fibrylarnej, które jest podobne do kolagenu występującego w skórze, włosach i paznokciach człowieka. W odróżnieniu od kolagenu wołowego, kolagen rybi charakteryzuje się wyższą biodostępnością i lepszą przyswajalnością przez organizm.

Kolagen rybi jest pozyskiwany z łusek, skór oraz kości ryb, takich jak dorsz, mintaj, łosoś czy halibut. Proces produkcji kolagenu rybiego polega na hydrolizie białka, co pozwala na uzyskanie peptydów kolagenowych o mniejszej masie cząsteczkowej. W wyniku tego procesu powstają peptydy o różnej długości, które charakteryzują się różnymi właściwościami i zastosowaniami.

Kolagen rybi jest popularnym składnikiem suplementów diety, kosmetyków oraz produktów spożywczych. Suplementacja kolagenem rybim może pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry, włosów i paznokci, a także wpłynąć korzystnie na funkcjonowanie układu kostno-stawowego i układu pokarmowego.

Kolagen rybi jako składnik kosmetyków działa nawilżająco i regenerująco na skórę, poprawia jej elastyczność i jędrność. Pełni również funkcję antyoksydacyjną i przeciwdziała szkodliwemu działaniu wolnych rodników. W produktach spożywczych, kolagen rybi jest wykorzystywany głównie w przemyśle mięsnym, do produkcji wędlin, serów czy wyrobów garmażeryjnych. Kolagen rybi dodawany jest również do produktów piekarniczych i cukierniczych, gdzie pełni funkcję zagęszczającą oraz wpływa na konsystencję i strukturę produktów.

W przypadku suplementacji, kolagen rybi może być stosowany zarówno przez osoby starsze, jak i młodsze. Suplementacja kolagenem rybim może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka urazów stawów, a także wpłynąć korzystnie na proces gojenia się ran. Kolagen rybi może również przyczynić się do poprawy wyglądu skóry, włosów i paznokci, a także wpłynąć pozytywnie na ogólną kondycję organizmu.

Podsumowując, kolagen rybi to cenny składnik suplementów diety, kosmetyków oraz produktów spożywczych. Jego właściwości nawilżające, regenerujące i antyoksydacyjne wpływają korzystnie na kondycję skóry, włosów i paznokci, a także na układ kostno-stawowy i trawienie.

OQEMA Polska dystrybutor kolagenu rybiego

Kontakt:
OQEMA Sp. z o.o.
ul. Łęczycka 3a
95-035 Ozorków
Tel.:+48 42 270 44 00
Fax:+48 42 270 44 01
biuro@oqema.com

powrót »

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na zapis lub odczyt plików cookie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

Informujemy, że Administratorem Danych Osobowych jest OQEMA Sp. z o.o. –z siedzibą w Ozorkowie (95-035), ul. Łęczycka 3a. Dobrowolnie podane dane osobowe będą przetwarzane w celu marketingu produktów i usług firmy OQEMA Sp. z o.o. oraz prowadzenia korespondencji. Zebrane dane będą przechowywane do chwili realizacji zadania. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści podanych danych, do ich poprawiania oraz prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.

Akceptuję